Książka na Pierwszą Komunię

Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy dawno, dawno temu jako prezent na Pierwszą Komunię ciocia wręczyła mi “Dzieła wszystkie” Dostojewskiego. Prawdopodobnie sugerowała się tym, że lubię czytać. Cóż, kuzynka dostała kalkulator i była dużo bardziej zadowolona, a z rodzicami pocieszaliśmy się, że ciocia nie wpadła na pomysł, żeby sprezentować mi dzieła Lenina. Miała na półce, może były niekompletne?

Co kryje szafa?

Książka jako prezent na Komunię to bardzo dobry pomysł (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezent-na-komunie), warto jednak dostosować ją do wieku czytelnika! Z pewnością idealną lekturą będą “Opowieści z Narnii” Clive’a Staplesa Lewisa. Tajemnicza kraina, do której można przedostać się np. przez szafę lub obraz, przygody, w trakcie których bohaterowie uczą się przyjaźni, męstwa i wiary, a do tego doskonałe tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego – z przyjemnością przeczytacie cykl razem z dzieckiem, a potem ono samo chętnie do niego powróci.

Opowieści biblijne

Wielu z nas kupuje dla dzieci pierwszokomunijnych Biblię dla najmłodszych – warto zwrócić przy tym uwagę na jakość przekładu i ilustracji. A może sięgnąć po przygodowe opowieści na podstawie historii biblijnych? Tu pomocą służą cykle powieściowe Roberta Kościuszki: “Wojownik trzech światów”, “Niewidzialna gra” czy napisany z myślą o dziewczynkach “Klejnot Aswerusa”. Autor stworzył też gry planszowe, co może być dobrym pomysłem na integrację całej rodziny.

Taki mały może świętym być

Wydawnictwa katolickie oferują mnóstwo książek popularyzujących najmłodszym historie świętych i błogosławionych. To chociażby wierszowany cykl Elizy Piotrowskiej “Święci uśmiechnięci”, opowiadający m.in. o św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Franciszku z Asyżu, św. Antonim Padewskim czy św. Faustynie Kowalskiej. Piotr Kordyasz jest autorem opowiadań o dzieciństwie kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II (“Stefek” i “Lolek”). Komiks “Piątka” o błogosławionej piątce poznańskich oratorianów znajomy ośmiolatek wciągnął jednym tchem. Wydawnictwo “Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym”, działające przy łódzkim kościele oo. jezuitów, zachęca do lektury takich książek dla najmłodszych, jak “Uczone głowy, Jaś i Bóg”, “Czy Bóg widzi mnie w ciemności?”, “Najpiękniejsza z kobiet” czy “Ignacy i drogocenny skarb”.

To tylko kilka propozycji, bo dobrych lektur na Komunię można znaleźć całkiem sporo. A co z nieszczęsnym Dostojewskim? Został przeczytany wiele lat później, bo dobra proza się obroni. Jeśli jednak chcemy kupić dobrą książkę dla dziecka, wybierzmy taką, która wciągnie je już teraz.

Wstążka plik wektorowy utworzone przez studiogstock - pl.freepik.com